تفاوت پولبک و تروبک چیست؟

 

تفاوت پولبک و تروبک چیست؟ چه کارایی دارند؟ و چطور بشناسیم

پولبک یعنی چی ؟
تروبک یعنی چی ؟
هنگام تحلیل تکنیکال نمودارهای مختلف دو ناحیه حمایتی و مقاومتی مد نظر هر معامله‌ گری برای معاملات او می باشد.

شکست این نواحی تاثیر به سزایی در تصمیم‌گیری شخص معامله‌گر دارد ؛ پس استفاده درست از اصطلاحات بسیار مهم و کاربردی موجود در این حرفه برای جلوگیری از برداشت‌های اشتباه ضروری است.

آیا از کلمه پولبک و تروبک به درستی و بجا استفاده میکنید؟

شاید تا به حال اصطلاح تروبک به گوش شما نخورده باشد و با خودتان بگویید که پولبک برای شکست نواحی مقاومتی و حمایتی و برگشت به آن نواحی استفاده می‌شود . مگر غیر از این است؟

این دو اصطلاح هر دو درست هستند اما این کلمات باید در جای صحیح خود استفاده شوند. پس ما به شما کمک می‌کنیم تا مانند بقیه افرادی که این اصطلاحات را اشتباه استفاده می‌کنند، شما به اشتباه از آنها استفاده نکنید.

تروبک و پولبک باعث خروج از معامله در بازار می شوند یا شروع معامله ؟

 معامله گر یا تریدر بلافاصله با برگشت قیمت، از معامله خود خارج می شوند یا در صورتی که این الگوها فرصت مجدد ورود به معامله را به معامله گران می دهد و اغلب فرصت‌هایی برای کسب سود هستند تا مجدد وارد و کسب سود کرد .

برگشت به سطحی که روند در آن شکسته شده است، امکان دارد هشدار دهنده باشد و این ترس را در معامله‌گر ایجاد می کند که دست به عملی متفاوت بزند، یعنی در خلاف روند دست به معامله بزنند اما شما تحلیل گران که در این مقاله آکادمی استاد غلامی با این الگوها آشنا شده اید می توانید با شناسایی آنها در نمودار و تشخیصشان در ورود به موقع و گذاشتن استاپ مناسب، سودهای خوبی را دریافت کنید.

پولبک چیست؟

پولبک (pullback) در کریپتو کارنسی ، فارکس یا بورس یا هر بازار مالی به زبان ساده زمانی استفاده می‌شود که در یک حرکت یا روند نزولی، یک ناحیه حمایتی شکسته و قیمت یک برگشت به آن ناحیه داشته باشد.

پولبک مفهوم یکسانی با تروبک دارد با این فرض که در خط حمایتی اتفاق می‌افتد. یعنی در یک الگوی پولبک، روند قیمت خط حمایتی خود را می‌شکند و سپس مجدداً به آن بر می‌گردد. پولبک ممکن است در ادامه به حرکت خود در بالای خط حمایتی ادامه دهد و دوباره تکرار شود. پولبک یعنی از خط حمایت ریخته و مجدد آن را تاچ میکنم و ناتوان میشود و ادامه مسیر .

تروبک چیست؟

تروبک (throwback) در کریپتو کارنسی ، فارکس یا بورس یا هر بازار مالی به زبان ساده زمانی استفاده می‌شود که در یک حرکت یا روند صعودی ، یک ناحیه مقاومتی شکسته و قیمت یک برگشت به آن ناحیه داشته باشد.

تروبک Throwback یا عقب‌نشینی، یک توقف یا سقوط خفیف در روند صعودی قیمت است. تروبک به کاهش‌ قیمت‌هایی گفته می‌شود که به طور نسبی کوتاه‌ مدت هستند. برای مثال، ممکن است به صورت متوالی اتفاق بیفتند و پس از آن، روند در جهت قبلی خود به حرکت ادامه می‌دهد.

به طور خلاصه یعنی در یک روند صعودی، زمانی که قیمت به یک سطح مقاومتی می رسد و سطح را می شکند و مجدد به آن سطح برمی گردد را تروبک می گویند.
شکل زیر گویای این مطلب است:

 

شما این اشتباه رایج بین اکثر معامله گران را تکرار نکنید!

اشتباه رایج بین معامله‌گران این است که از واژه پولبک به جای تروبک استفاده می‌کنند !

با یک مفهوم ساده که در بالا توضیح دادیم می‌توان از این دو واژه در جای مناسب استفاده کرد.

در واقع تروبک برای روند صعودی و شکست ناحیه مقاومتی و پولبک برای روند نزولی و شکست ناحیه حمایتی استفاده می‌شود.

۳ نکته مهم که در الگوهای تروبک و پولبک باید حتما رعایت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *